A PONTNYOMÁS KIVITELEZÉSE
Az ábra segítségével, megkeressük a kezelendő pontot. Könnyíti a megtalálását, hogy többnyire a környezetükénél nyomásérzékenyebb.
Hüvelyk-, mutató- vagy középső ujjunk begyével rányomunk a pontra. A nyomás erősségét addig fokozzuk, amíg a fájdalomküszöböt el nem érjük. Egy pont nyomásának az időtartama általában 4-6 másodperc legyen, és a ki-be légzés ritmusában történjen. A nyomást egy-egy pontra legalább ötször, de esetenként többször is megismételjük. A kiváltott érzés a kellemes és a fájdalmas között legyen.
A pontmasszázs technikája
A pontmasszázst úgy végezzük, hogy a kezelendő pontra közepes erővel rányomunk. A nyomás erőssége 1/2 és 2 kg között változik a kezelendő pont elhelyezkedésétől és a betegség jellegétől függően. Ujjunk nyomáserejét konyhai mérlegen ellenőrizhetjük.
A pont serkentő masszázsát úgy végezzük, hogy a pontra kellő nyomással ráhelyezett ujjunkat oldalra elhúzzuk, befelé tartó csigavonalban körözünk úgy, hogy közben ujjunkat a bőrfelületről nem vesszük le, és a nyomás erősségét megőrizzük.
A pont nyugtató kezelésére mindig gyenge masszázst alkalmazzunk: A pontból kiindulva csigavonalban kifelé tartva masszírozunk.
Egy-egy pont masszírozásának időtartama 1-3 perc között legyen.
A fej és a törzs középvonalában lévő pontokat kivéve minden pont szimmetrikus elhelyezkedésben, párosával fordul elő.
Ne csak a betegség elhelyezkedésének oldalán lévő pontokat kezeljük, hanem a nekik megfelelő túloldalit, illetve a másik végtagon lévőt is. A pontok ingerlésének a hatása ugyanis összegződik, és így a kezelés eredményesebb lesz.
Ha a beteg oldalon levő pont seb, gyulladás vagy nagyfokú érzékenység miatt nem kezelhető, akkor csupán a túloldali pontokat ingereljük. Például a jobb bokaficam utáni nagyfokú duzzanata, fájdalmassága esetén az előírt pontokat az egészséges bal bokán kezeljük.
A pontokat a megadott sorrendben kell ingerelni. A kezeken és a fejen lévő pontok sokszor önmagukban is alkalmasak a tünetek enyhítésére, de a betegségek, amelyek ezeket a tüneteket kiváltották, csak a pontkombináció egészének ingerlésével javulnak. Általában a panaszok fennállásáig kezeljük a pontokat; hosszan tartó betegségeknél egy hét szünet után a kezelés ismételhető.
Egy kezelés időtartama ne legyen 10-15 percnél hosszabb.
Az ujjal történő pontkezeléses módszer nagy előnye, egy a legmostohább körülmények között is alkalmazható, kiváló elsősegély-nyújtási lehetőség. Mégis ajánlatos a kezelést nyugodt, csendes környezetben végezni. Sonyos hatások eléréséhez, például a vegetatív idegrendszer és a lelki élet kedvező befolyásolásához ez alapvető feltétel is. Legyen zajmentes a helyiség, ne legyen se hideg, se túlfűtött. A kellemes, halk háttérzene nyugtatótag hat. Tekintve, hogy a kezelés eszköze a kéz, a körmök legyenek rövidek és tiszták, a kéz lehetőleg puha és főleg meleg legyen. Dörzsöljük össze alaposan kezünket a masszázs elkezdése előtt, ezzel elősegítjük ujjaink jó vérellátását, és bőrünk melegebb lesz.
FONTOS!
- Ne alkalmazzuk terhes asszonyoknál, különösen a terhesség első három hónapjában, mert vérzést okozhat!
- Nyugtatók, izgatószerek szedése után, dohányzás, szeszes ital fogyasztása, kiadós étkezés után közvetlenül ne kezeljünk!
- Nagyon meleg fürdő vagy erős lehűlés után legalább egy órát várjunk.
- Nyílt seben, gyulladt bőrfelületen lévő pontokat nem szabad kezelni!
Tartós fájdalomnál, nem szűnő panaszoknál minél előbb orvoshoz kell fordulni!!!
Mikor és milyen célra használhatjuk az ujjal történő pontkezelést?
- Pontosan felállított diagnózis után fájdalmak megszüntetésére.
- Fájdalomcsillapításra az orvoshoz kerülésig.
- Az orvos által előírt gyógyító eljárások kiegészítésére.
- Elsősegélynyújtásra (pl. asztma; fogfájás, epe- vagy vesegörcs esetén).
- Tünetek (szédülés, fülzúgás, émelygés, hányás stb.) enyhítésére.
- Funkcionális zavarok és betegségek (neurózis) enyhítésére.
- Gyógyult betegségek kiújulásának megelőzésére.
Forrás: www.kfki.hu
jó lehetőség,próbáljátok ti is ki..